Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu - Witamy!

Lekcja polskiego inaczej

Lekcje języka polskiego i historii wcale nie muszą być nudne i męczące, o czym przekonali się wszyscy ci, którzy pojechali w miniony poniedziałek (tj. 2 listopada) na wycieczkę do Warszawy śladem bohaterów książki "Kamieni na szaniec" pióra Aleksandra Kamińskiego. Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego – jest to bardzo prestiżowa szkoła, do której uczęszczali między innymi Zośka, Rudy i Alek. Trzeba przyznać, że budynek wywarł na grupie ogromne wrażenie. Uczennice szkoły, które nas oprowadzały, jakby rozumiejąc nasze niewielkie zakłopotanie, postanowiły rozładować atmosferę anegdotami na temat niektórych nauczycieli oraz osobistości, które zawitały w ich progi. Niezwykle nas te opowiastki rozbawiły i do tej pory je wspominamy.
Po tej wizycie dołączyła do nas pani przewodnik i opowiadała o niemalże każdym mijanym budynku. W ogromne zdumienie wprawił nas gmach siedziby ambasady rosyjskiej, był naprawdę wielki i przepiękny. Mijaliśmy wiele imponujących kamienic. W dwóch z nich mieszkali Zośka i Rudy. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę w kilku miejscach, między innymi w Ministerstwie Edukacji, w którym podczas okupacji Warszawy mieściła się siedziba gestapo czy w okolicy śmierci genialnego polskiego poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Zajechaliśmy również do niewielkich pozostałości po getcie warszawskim. Ostała się tam tylko brama, a wewnątrz umieszczono mnóstwo pomników na cześć poległych oraz tabliczek z ich imionami. Pobyt tam bardzo nas zasmucił i wprawił w stan melancholii.
Następnie ruszyliśmy na Powązki. Bardzo mocno przeżyliśmy tę wizytę, widząc tyle grobów młodych chłopaków, którzy mieli całe życie przed sobą. Odwiedziliśmy też groby harcerzy oraz oczywiście bohaterów "Kamieni na szaniec". Przydała nam się taka chwila milczenia i zadumy.
Na samym końcu pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomimo zmęczenia dzielnie wysłuchaliśmy przewodnika, który z pasją opowiadał o wydarzeniach, które miały miejsce w 1944r. Zanim opuściliśmy muzeum, poszliśmy obejrzeć krótki film przedstawiający prawie całkowicie zniszczoną w wyniku działań wojennych Warszawę. To miejsce było naprawdę cudowne – idąc korytarzami, mijaliśmy ściany wypełnione mnóstwem zdjęć, artykułów, pamiątek...

Słowem – bardzo udana wycieczka. Mogliśmy wysłuchać wielu niezwykle interesujących historii o powstaniu warszawskim, osobach biorących w nim udział, lepiej poznać Rudego, Alka, Zośkę i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, odpocząć od szkoły i męczącej nauki, a także zwiedzić naszą przepiękną stolicę. Mam nadzieję, że w naszej szkole częściej będą organizowane tak ciekawe wyjazdy.

Paulina Gadacz klasa III a

FILM

kliknij kliknij kliknij kliknij kliknij kliknij kliknij kliknij kliknij kliknij

Zdjęcia: p. Mirosława Huseva