Książki naszej młodości...
czyli co czytaliśmy mając 13-16 lat

\

Wystawka książek pn. „Książki naszej młodości...” , znajdująca się w bibliotece szkolnej, została poprzedzona sondażem wśród nauczycieli naszej szkoły. Okazuje się, że największym zainteresowaniem ówczesnych dziewczyn cieszyły się książki: Ania z Zielonego Wzgórza, Pollyanna oraz Pollyanna dorasta, Mała księżniczka, Zapałka na zakręcie, Czas Abrahama, Królewicz i żebrak, Za minutę pierwsza miłość, Chłopak na opak. Niektóre z nas wielokrotnie wracały z sentymentem do ulubionych tytułów, także w czasach naszej „dorosłości”. Ówcześni chłopcy interesowali się książkami przygodowymi i podróżniczymi. Wymieniają takich autorów jak: May, Nienacki, Niziurski, Szklarski, Bahdaj.

Gimnazjaliści naszej szkoły najchętniej sięgają po książki fantasy. Więcej wypożyczają dziewczyny. Lubicie powieści o miłości i wampirach, ale także o trudnym wieku dorastania czyli „książki z problemem”. Interesują Was też horrory i kryminały. Pytacie o nowości, szczególnie po ekranizacji jakiejś współczesnej powieści.

Wiele z wystawionych pozycji znajduje się nadal na półkach w naszej bibliotece. Czytali je Wasi nauczyciele i rodzice. Warto by było do nich zajrzeć, porozmawiać o nich z rodzicami, bo to, że nie są dziś „na topie” nie oznacza, że nie są interesujące. Mody czytelnicze się zmieniają, ale problemy młodzieży w większości są takie same.

p. Anna Kulińska

kliknij